Skip navigation to main content.
NREL - National Renewable Energy Laboratory
About NRELEnergy AnalysisScience and TechnologyTechnology TransferTechnology DeploymentEnergy Systems Integration

Research Staff

Here you will find contact information for NREL's research and support staff at the National Wind Technology Center. To learn more about us and our expertise, view our organizational charts and read the staff's biographies.

Below is a listing of the research and support staff at the National Wind Technology Center. View organizational charts.

Lab Program Manager, Wind and Water Power Program

Brian Smith

Program Integration, Wind and Water Power Program

Elise DeGeorge
Albert LiVecchi
Dana Scholbrock
Teresa Robinson

Director, National Wind Technology Center

Fort Felker, Center Director
Laura Davis
Kim Domenico

Deputy Center Director, National Wind Technology Center

Jim Green, Acting

Research Fellow

Bob Thresher

Chief Engineer

Paul Veers, Chief Engineer

Wind Technology Research and Development

Paul Veers, Group Manager
Derek Petch

Wind Innovation & Reliability

Jason Cotrell, Supervisor
Beverly Cisneros
Palmer Carlin
Lee Jay Fingersh
Paul Fleming
Yi Guo, Post Doctorate
Jim Johnson
Kathryn Johnson, Joint Appointee CSM
Bonnie Jonkman
Jon Keller
Jason Laks, Post Doctorate
Lucy Pao, Contractor
Robert Preus
Andrew Scholbrock
Shuangwen Sheng
Alan Wright

Aero & Systems Dynamics

Pat Moriarty, Supervisor
Marshall Buhl
Matt Churchfield
Rick Damiani
Caroline Draxl
Jason Fields
Jason Jonkman
Julie Lundquist, Joint Appointee CU
S. Andrew Ning
Zachary Parker
Andrew Platt
Scott Schreck
George Scott

Students, Post-Docs
Matthew Aitken
Andrew Clifton
Ryan King
Sang Lee
Michael Rhodes
Qi Wang

Testing and Operations

Dave Simms, Group Manager
Briesa St. Martin
Cynthia Szydlek

Site Operations

Scott Wilde, Supervisor
Don Baker
Troy Boro
Bill Gage
Rob Goldhor, Contractor
Jerry Hur
Dave Jager
Mike Jenks
Garth Johnson
Mark Murphy, Contractor
Edward Overly
Simon Thao, Contractor

Test Methods, R&D

Scott Hughes, Supervisor
Ryan Beach
Scott Dana
Michael Desmond
Scott Lambert
David Snowberg
Jeroen van Dam

Test Projects & Partnerships

Arlinda Huskey, Supervisor
Mark McDade
Ismael Mendoza
Paul Molta
Jason Roadman, Contractor
Robb Wallen

Massachusetts Blade Test Facility

Derek Berry, Supervisor
Nathan Post

Offshore Wind and Ocean Power Systems

Walt Musial, Supervisor
Arielle Cardinal
Sara Fairchild
Frederick (Rick) Driscoll
Levi Kilcher
Marco Masciola
Eric Nelson
Amy Robertson
Sam Rooney
Karin Sinclair
Senu Sirnivas
Aaron Smith

Students, Post-Docs
Matthew Aitken
Levi Kilcher
Michael Lawson
Marco Masciola
Michael Rhodes
Yi-Hsiang Yu

Transmission and Grid Integration

David Corbus, Lab Program Manager Electricity Systems
Kara Clark
Eric Ela
Vahan Gevorgian
Bri-Mathias Hodge
Eduardo Ibanez
Michael Milligan
Ed Muljadi
Mohit Singh
Yih-Huei Wan

Stakeholder Engagement and Outreach

Ian Baring-Gould, Technology Deployment Manager
Ruth Baranowski
Corrie Christol
Tessa Dardani
Mark Jacobson
Tony Jimenez
Julie Jones
Marguerite Kelly
Frank Oteri
Zachary Parker
Joseph (Owen) Roberts
Robi Robichaud
Suzanne Tegen

Strategic Energy Analysis

Katherine Dykes
Kathleen Hallett
Maureen Hand
Eric Lantz
Ben Maples
Chris Mone
Tyler Stehly
Suzanne Tegen

Wind and Water Power Program Support

Client Services

Rodd Hamann

Communications

Alexsandra Lemke, Team Lead
Sheri Anstedt
Kathleen O'Dell
Alexis Powers

Contracts and Business Services

Teresa Robinson

Finance

Vicki Marquette

Library

Jennifer Abbott

Site Operations

Don Baker
Tim Johansson
Adu-Darko MacGordon
Peter McMillin

Environment, Health, and Safety

Jim Ringwall