Skip to main content

Scientific and Organizational Awards

NREL's facility and staff are regularly recognized by scientific societies and community and government organizations. Find awards and honors by category below.

Scientific and technical society fellows are listed below, along with recent awards.

American Association for the Advancement of Science

2015 Fellow —Brian Gregg

2014 Fellow — David S. Ginley

2013 Fellow — Martin Keller

2011 Fellow — Stanley Bull

2003 Fellow — Dr. Art Nozik

2000 Fellow — Dr. Michael Seibert

1995 Fellow — Helena Chum

1991 Fellow — Robert Thresher

American Chemical Society

2010 Fellow — Helena Chum

American Chemical Society — Cellulose and Renewable Materials Division

2005 Fellow — Helena Chum

American Chemical Society — Fuels & Energy Division

2014 OpenEye Outstanding Junior Faculty Award —Gregg Beckham

2010 Glenn Award for Best Paper — Casey McAlpin, Teresa Alleman, and Robert McCormick

2006 Special Festschrift Journal of Physical Chemistry B Publication — Arthur J. Nozik

American Chemical Society — Northeastern Section

2011 Gustavus John Esselen Award — Dr. Arthur J. Nozik

American Institute of Aeronautics and Astronautics (AIAA)

2005 Associate Fellow — Paul Migliore

American Institute of Chemical Engineers (AlChE) Computational Science and Engineering Forum

2014 Young Investigator Award — Gregg Beckham

American National Standards Institute (ANSI)

2011 Finegan Standards Leadership Medal — Richard DeBlasio

American Physical Society

2013 Fellow — Howard Branz

2002 Fellow — Shengbai Zhang

2001 Fellow — Richard Ahrenkiel

2000 Fellow — Arthur Nozik

2000 Fellow — Su-Huai Wei

1999 Fellow — Dick Ahrenkiel

1987 Fellow — Lawrence Kazmerski

American Society of Heating, Refrigerating and Air-Conditioning Engineers (ASHRAE)

Fellows

1993 Fellow — Sheila Hayter

Awards

2013 New Face of Engineering — Ian Metzger

2010 Exceptional Service Award — Sheila Hayter

2005 Crosby Field Award — Ali Jalalzadeh-Azar

The American Society of Mechanical Engineers (ASME)

Fellows

2005 Congressional Fellow — Eldon Boes

2001 Fellow — Desikan Bharathan

1996 Fellow — Robert Thresher

Awards

2015 Thomas A. Edison Patent Award — Andy Walker

2007 Graduate Student Award — Frank Burkholder

2007 Outstanding Wind Energy Conference Paper — Jason Jonkman

American Solar Energy Society

Fellows

2011 Fellow — Dr. Lawrence Kazmerski

2005 Fellow — Cecile Warner

2002 Fellow — Chuck Kutscher

2001 Fellow — Nancy Carlisle

Awards

2011 Charles Greely Abbott Award — Tom Stoffel

2008 John and Barbara Yellott Award — Frank Burkholder

2008 Charles Greeley Abbot Award — Dr. Lawrence Kazmerski

2006 Charles Greeley Abbot Award — Dr. Chuck Kutscher

ASTM International

2011 Award of Excellence for Outstanding Leadership — Wendy Clark

2010 Award of Merit and Fellow Title — Carl Osterwald

American Vacuum Society

2011 Fellow — Timothy Gessert

2001 Fellow — Pete Sheldon

1998 Fellow — Tim Coutts

1995 Fellow — Dick Ahrenkiel

1994 Fellow — Lawrence Kazmerski

Clean Energy Ministerial

2016 U.S. Clean Energy Education & Empowerment (C3E) Award — Sarah Kurtz and Suzanne Tegen

DiscoverE

2016 New Faces of Engineering — Rachel Romero

Electrochemical Society

Fellows

2015 Fellow — John Turner

2000 Fellow — David Ginley

Awards

2013 Heinz Gerischer Award — Dr. Arthur Nozik

2012 Charles W. Tobias Young Investigator Award — Bryan Pivovar

Energy Facilities Contractors Group (EFCOG)

2015 Teamwork Award — Matt Dabney

Eni

2008 Eni Award — Dr. Arthur Nozik

Geothermal Energy Association

2015 Top Recognition —Dan Getman and Jordan Macknick

Hispanic Engineer National Achievement Awards Corporation (HENAAC)

2015 Great Minds in STEM Luminary Honoree — Judith Gomez
2008 Hall of Fame inductee — Dan Arvizu

Idaho State University

2006 Professional Achievement Award — John A. Turner

The Institute of Electrical and Electronics Engineers (IEEE)

Fellows

2014 Fellow — Ben Kroposki

2010 Fellow — Eduard Muljadi

2003 Life Fellow — Dick Ahrenkiel

2001 Fellow — Richard Ahrenkiel

1999 Fellow — Dick Ahrenkiel

1988 Fellow — Lawrence Kazmerski

Awards

2015 Best Paper — Erik Ela, Anthony Florita, Bri-Mathias Hodge, Eduardo Ibanez, Ibrahim Krad, Bryan Palmintier, Hongyu Wu, and Jie Zhang

2013 Outstanding Large Company — National Renewable Energy Laboratory

2013 William R. Cherry Award — Keith Emery

2012 William R. Cherry — Dr. Sarah Kurtz

2011 William R. Cherry Award — Jerry Olson

2010 IEEE Charles Proteus Steinmetz Award — Dick DeBlasio

2006 World PV Award — Lawrence Kazmerski

2005 William R. Cherry Award — Dr. Tim Coutts

1993 William R. Cherry Award — Dr. Lawrence L. Kazmerski

1980 William R. Cherry Award — Dr. Paul Rappaport

International Academy of Wood Science (IAWS)

2004 Fellow — Steve Kelley

1991 Fellow — Helena Chum

International Energy Agency

2008 Outstanding Performance Award — Ron Judkoff

International Society for Professional Innovation Management (ISPIM)

2015 Grand Prize — SunShot Catalyst Team

Materials Research Society

2013 Woody Award — David Ginley

National Academy of Engineering

2014 Elected Member — Dan Arvizu

2005 Elected Member — Dr. Lawrence Kazmerski

National Biodiesel Board (NBB)

2006 Innovation Award — Bob McCormick

Optical Society of America

1976 Fellow — Dick Ahrenkiel

Oregon State University

2011 Engineering Hall of Fame — Dr. Bob Thresher

Pennsylvania State University

2006 Nelson W. Taylor Award for Materials Science — Dr. Lawrence Kazmerski

Project Management Institute (PMI)

2014 PMI Project of the Year Award — National Renewable Energy Laboratory

Royal Society of Chemistry

2002 Fellow — Garry Rumbles

SAE International

Fellow

2008 Fellow — Wendy Clark

Awards

2013 Forest R. McFarland Award — John Rugh

2012 Excellence in Oral Presentation Award — Jeremy Neubauer

2011 Excellence in Oral Presentation Award — Aaron Williams

2011 Lloyd L. Withrow Distinguished Speaker Award — John Rugh

2010 Outstanding Oral Presentation Award — John Rugh

University of Colorado

2015 Wirth Chair in Sustainable Development Award—Dan Arvizu

University of Delaware

2007 Karl W. Böer Solar Energy Medal of Merit Award — Lawrence Kazmerski

University of Maine, College of Engineering

2010 Edward T. Bryand Award — Dr. Lawrence Kazmerski

University of Missouri College of Engineering

2008 Missouri Honor Award for Distinguished Service in Engineering — Stan Bull

University of South Carolina

2013-2014 Outstanding Co-op Employer —Huyen Dinh

Utility Variable-Generation Integration Group

2016 Achievement Award — Vahan Gevorgian and Barbara O'Neill

2015 Achievement Award — Kara Clark

2013 Annual Achievement Award — Debbie Lew, Greg Brinkman, Maureen Hand, and Trieu Mai

World Conference of Photovoltaic Energy Conversion

2006 World PV Award — Dr. Lawrence Kazmerski

These awards were presented to NREL and its staff by scientific and community organizations.

American Association of Blacks in Energy (AABE)

2005 Chairman's Cup — Syl Morgan-Smith

American Council of Engineering Companies (ACEC)

2010 Engineering Excellence — Row 4 Turbine Infrastructure, National Wind Technology Center

Bike to Work Day

2006-2015 Business Challenge Winner — National Renewable Energy Laboratory

Biofuels Digest Magazine

2012 Young Algae Researcher Award — Justin Ungerer

2010 Top 100 People in Bioenergy — Al Darzins

2010 Top 100 People in Bioenergy — Tom Foust

2010 Top 100 People in Bioenergy — Phil Pienkos

Business Journal

2015 Women In Energy — Bobi Garrett

2010 Research Support Facility Outstanding Commercial Property Design

Community Health Charities

2014 Health Heroes Award — National Renewable Energy Laboratory

Community Shares of Colorado

2015 Workplace Giving Campaign of the Year — National Renewable Energy Laboratory

2013 Workplace Giving Campaign of the Year — National Renewable Energy Laboratory

2011 Community Partner Hall of Fame — National Renewable Energy Laboratory

2010 Workplace Giving Campaign of the Year — National Renewable Energy Laboratory

2009 Workplace Giving Campaign of the Year — National Renewable Energy Laboratory

2008 Workplace Giving Campaign of the Year — National Renewable Energy Laboratory

CO-LABS

2009 Governor's Award for Research Impact in Renewable Energy — National Renewable Energy Laboratory

Colorado Construction Magazine

2006 Silver Hard Hat Award — Science and Technology Facility

Dan David Foundation

2007 "Dan David Prize" — Dr. Jerry Olson and Dr. Sarah Kurtz

Denver Business Journal

2014 Top Women in Energy — Martha Symko-Davies

Federal Electronics Challenge

2008 Silver-level Award — National Renewable Energy Laboratory

Great Minds in STEM

2015 Luminary Honoree —Judith Gomez

Green Builder Magazine

2008 Project of the Year — SMUD Home of the Future — National Renewable Energy Laboratory

Hispanic Engineer and Information Technology Magazine

2011 Top 200 Most Influential Hispanics in Technology — Dan Arvizu

2005 One of the 50 Most Important Hispanics in Technology and Business — Dan Arvizu

HPCwire Magazine

2014 Editors' Choice Award — National Renewable Energy Laboratory

International Institute of Education (IIE)

2008 International Corporate Leadership Award — National Renewable Energy Laboratory

League for American Bicyclists

2014 Bicycle Friendly Business —Bronze Level — National Renewable Energy Laboratory

McGraw Hill

2010 Golden Hard Hat Award: Outstanding Industrial Project — Row 4 Turbine Infrastructure, National Wind Technology Center

Mile High United Way

2014 Best Employee Engagement and Boots on the Ground Award — National Renewable Energy Laboratory

National Center for Transit Research

2015 Best Workplaces for Commuters —NREL

National Energy Education Development (NEED) Project

2009 Distinguished Service Award — Linda Lung

Oracle

2010 Enable the Eco-Enterprise Award — RedSky/RedMesa Supercomputer

Thomson Reuters

2014 World's Most Influential Scientific Minds —Keith Emery

2014 Highly Cited Research List —Keith Emery

2014 World's Most Influential Scientific Minds —Art Nozik

2014 Highly Cited Research List —Art Nozik

Siemens

2011 Sustainable Community Award, Small Community — Lynn Billman, Shanti Pless, and the Greensburg Team

Urban League of Metropolitan Denver

2006 Outstanding Community Service Award — Syl Morgan-Smith

World Renewable Energy Congress/Network (WREN)

2010 WREN Pioneer — Keith Emergy

2010 WREN Pioneer — Dr. Falah Hasoon

2010 WREN Pioneer — Dr. Chuck Kutscher

2010 WREN Pioneer — Dr. David Renné

2008 Special Award for Outstanding Contribution to Renewable Energy Globally — Dan Arvizu

2006 Pioneer Award — Barbara Farhar

Web Marketing Association

2014 Outstanding Government Website — National Renewable Energy Laboratory Innovation Impact website

Windpower Engineering & Development

2016 Innovators and Influencers, Wind Pioneer — Palmer Carlin

Xcel Energy

2015 Self-Direct Achievement Award — National Renewable Energy Laboratory

2008 Recommissioning Champion Award — Anna Hoenmans

These Federal Laboratory Consortium awards are given to scientists, researchers, and others who work for federal laboratories and agencies in recognition of their excellence for transferring government-sponsored technologies to the public and private sectors.

2014 STEM Mentorship Award — Linda Lung

2014  Mid-Continent Regional Award for Excellence in Technology Transfer — Isothermal Battery Calorimeters — National Renewable Energy Laboratory

2014 Mid-Continent Regional Award for Notable Technology Development — Image Processing Occupancy Sensor — National Renewable Energy Laboratory

2014 Honorable Mention in Excellence in Technology Transfer — Isothermal Battery Calorimeters — National Renewable Energy Laboratory

2011 Outstanding Lab Representative — Carrieann McDonough

2011 Excellence in Technology Transfer Award — Innovalight Silicon Ink Process — Richard Mitchell and Team

2011 Excellence in Technology Transfer Award — Electrochromic Window Technology — Dane Gillaspie and Team

2010 Excellence in Technology Transfer Award — "Black Silicon" Nanocatalytic Wet-Chemical Etch Technique — Howard Branz and Team

2010 Excellence in Technology Transfer Award — Flexible Thin-Film Crystalline-Silicon Photovoltaics on RABiTS —NREL's National Center for Photovoltaics

2009 Excellence in Technology Transfer Award — Inverted Metamorphic Multijunction Solar Cell — Concentrating Photovoltaics Group

2008 Mid-continent Award — Hybrid CIGS (copper indium gallium diselenide) — Dr. David Ginley and Team

2005 Laboratory Director of the Year — Richard Truly

2005 Notable Technology Development Award — Clean Fractionation — NREL's National Bioenergy Center

2005 Notable Technology Development Award — The world's first fully integrated "biorefinery" — NREL's National Bioenergy Center

U.S. Department of Energy and Other Agency Awards

These awards were presented to NREL and its staff by the U.S. Department of Energy (DOE) and other federal, state, and local governments.

2016 Merit Award — Christopher Ainscough, Mary Biddy, Melanie Caton, Bryan Pivovar, Todd Ramsden, Daniel Terlip, and Michael Ulsh

2016 Special Recognition Award, Motor Thermal Management — Kevin Bennion

2016 Appreciation Award — Sara Farrar, Chuck Kurnik, Alicen Kandt, Doug Herrick, Pam Gray-Hann, Carol Laurie, Amy Vaughn-Liles, and Marguerite Kelly

2016 AMR Team Award, U.S. DRIVE Partnership — Mary Biddy, Abhijit Dutta, Colleen Feely, and Todd Ramsden

2015 Energy Innovation Award — Jon Weers and Debbie Brodt-Giles

2015 Facility Management Contractor Small Business Program Manager of the Year — Rexann Dunn

2012 Annual Merit Award — Matt Thornton

2011 Merit Award for Research, Development, and Analysis of Fuel Cell and Hydrogen Technologies — George Sverdrup and Marc Melaina

2010 Innovation Achievement in Training and Awareness — NREL Cyber Security Team

2008 Department of Energy Award — Greensburg Kansas Project — Lynn Billman, Mary Colvin Werner, and Team

2008 SciDAC Electronic Visualization Competition, Second Place — Cel7A Animation — Mike Crowley

2007 Outstanding Innovations Award — David Ginley

2005 Outstanding Technology Acceptance Award — Larry Flowers

2005 Outstanding Research Achievement Award — Brian Parsons

2005 Outstanding Research Achievement Award — Neil Kelley

DOE Hydrogen and Fuel Cells Program

2015 Merit Award — Pin-Ching Maness

2015 Team Merit Award — Brian Bush, Marc Melaina, and Michael Penev (with Amgad Elgowainy of Argonne National Laboratory)

2014 Merit Award — Wendy Dafoe

2014 Merit Award — Gi-Heon Kim

2014 Merit Award — Jennifer Kurtz

2014 Merit Award — Todd Deutsch

2014 Merit Award — Michael Penev

Housing Innovation Awards

2014 Advanced Technologies and Practices Category — Window Air Conditioner Improvements

2014 Advanced Technologies and Practices Category — Home Performance eXtensible Markup Language (HPXML)

2013 Advanced Technologies and Practices Category — Window Air Conditioners

Environmental Protection Agency (EPA)

2010 Federal Electronic Challenge, Platinum Award — Peter Hathaway and Team

2009 Federal Electronics Challenge, Gold Award — Henri Hubenka and Team

2008 Federal Electronics Challenge, Silver Award — Henri Hubenka and Team

2006 Climate Protection Award — National Renewable Energy Laboratory

2005 Green Power Pioneer Award — Blair Swezey

Sustainability

2016 Sustainability Recognition, Workplace Charging Challenge — National Renewable Energy Laboratory

2016 EPEAT Purchaser Award — National Renewable Energy Laboratory

2015 GreenBuy Gold Award — National Renewable Energy Laboratory

2014 GreenBuy Gold Award — National Renewable Energy Laboratory

2014 Sustainability Award for Novel, Holistic Approach to Data Center Sustainability — National Renewable Energy Laboratory

2013 Sustainability Award for Green IT Stewardship — National Renewable Energy Laboratory

2011 E-Star Award — Building the Sustainable Campus of the Future — NREL Sustainability Team

2011 E-Star Award — Near-Zero Materials Waste and Beyond — NREL Sustainability Team

2008 Pollution Prevention Star Award — Leadership in Environmental and Energy Design — Science and Technology Facility

2006 Pollution Prevention Star Award — Science and Technology Facility

2007 Pollution Prevention Star Honorable Mention — Science and Technology Facility

2011 GreenGov Presidential Award — NREL Data Center — NREL Sustainability program

2008 Presidential Award — Leadership in Federal Energy Management — Nancy Carlisle and Otto VanGeet

2007 Presidential Award for Leadership in Federal Energy — Nancy Carlisle and Otto VanGeet

City of Denver, Colorado

2013 Top Work Place — National Renewable Energy Laboratory

City of Greensburg, Kansas

2009 Outstanding Partner Award — National Renewable Energy Laboratory

Colorado Governor's Office

2012 Governor's Award for High-Impact Research — Matt Keyser

2010 Governor's Award — High-impact Research in Energy Efficiency, Electrochromic Windows

2010 Governor's Award — High-Impact Research, Energy Efficiency Finalist — John Rugh

2008 Governor's Excellence in Renewable Energy Award — Chuck Kutscher

Department of Public Health and Environment

2011 Colorado Environmental Leadership Program Silver Leader — Sustainable NREL YouTube Video — National Renewable Energy Laboratory

2010 Colorado Environmental Leadership Program Gold Leader — National Renewable Energy Laboratory

2009 Colorado Environmental Leadership Program Gold Leader — National Renewable Energy Laboratory

2008 Colorado Environmental Leadership Program Silver Leader — National Renewable Energy Laboratory

Jefferson County, CO

2006 Design Excellence - Commissioner's Award — Science and Technology Facility

Denver Regional Council of Government

2014 Way to Go Award — National Renewable Energy Laboratory

2014 Way to Go Commuter Champion — Lissa Myers

Federal Green Challenge

2014 Overall Achievement — National Renewable Energy Laboratory

Metro Denver Economic Development Corporation

2008 Chairman's Award — Dan Arvizu

National Park Service

2015 Director's Partnership Award — Andrew Hudgins

National Veteran Small Business Coalition

2014 Champion of Veteran Enterprise Award — National Renewable Energy Laboratory